
ESESWU 1. Witam. Na pocz膮tek powiedzcie co sk艂oni艂o Was do za艂o偶enia Waszej grupy? I jak liczna by艂a ona na pocz膮tku, a jak liczna jest teraz?
OSN :Powo艂anie do 偶ycia organizacji politycznej o nazwie Opcja Socjalnarodowa by艂o na pewno bezpo艣rednio powi膮zane z ch臋ci膮 skuteczniejszego oddzia艂ywania na spo艂ecze艅stwo. Nie podlega chyba najmniejszej dyskusji, 偶e tylko w grupie mamy wi臋ksze szanse na dotarcie z naszym przekazem do mo偶liwie szerokiego grona odbiorc贸w. Organizacja to si艂a przekazu, nadanie w艂asnej dzia艂alno艣ci politycznej znamion powagi oraz autentyczno艣ci. Z drugiej za艣 strony nie mo偶na przej艣膰 oboj臋tnie obok zjawiska stagnacji jakiejkolwiek powa偶nej inicjatywy politycznej na gruncie naszej walki o poparcie spo艂eczne. Nie zaobserwowali艣my i do dnia dzisiejszego nie dostrzegamy jakiejkolwiek organizacji politycznej o charakterze narodowosocjalistycznym, dla kt贸rej sensem istnienia by艂aby ch臋膰 pozyskiwania dla naszych koncepcji sympatyk贸w w艣r贸d zwyk艂ych ludzi. Je艣li takowe organizacje jednak istniej膮, to oczywi艣cie z tego miejsca bardzo je przepraszamy za nasz膮 ignorancj臋. Niestety, ale nic nam na ich temat nie wiadomo, co mo偶e na przyk艂ad sugerowa膰 nie do ko艅ca powa偶ne zaanga偶owanie w nasz膮 spraw臋. 呕yczyliby艣my sobie, aby poprzez nasz膮 dzia艂alno艣膰 nasza organizacja, a tym samym idea wsp贸艂czesnego narodowego socjalizmu, by艂a postrzegana jako godna reprezentantka interes贸w naszych ludzi. Mamy nadziej臋, 偶e og贸lnie pozytywny odbi贸r spo艂eczny naszych poczyna艅 b臋dzie mia艂 swoje prze艂o偶enie na wzrost poparcia dla naszego 艣wiatopogl膮du. Pomaga nam w tym organizacja polityczna, Opcja Socjalnarodowa, kt贸rej potencja艂 ludzki jest sta艂y, acz naszym zdaniem jeszcze nie do ko艅ca wystarczaj膮cy, szczeg贸lnie je艣li rozpatrujemy to pod k膮tem naszych potrzeb i ogromu pracy do wykonania.
ESESWU 2. Jak wiele os贸b przewin臋艂o si臋 przez szeregi Waszej organizacji w ci膮gu jej istnienia?
OSN: Je艣li m贸wimy o kim艣, kto przynale偶a艂 do nas, a z kim na chwil臋 obecn膮 nie utrzymujemy ju偶 kontakt贸w, to by艂 tylko jeden taki cz艂owiek. Pok艂adali艣my w nim nadzieje, musia艂 jednak odej艣膰, poniewa偶 nie do ko艅ca zdawa艂 sobie spraw臋 z rodzaju dzia艂alno艣ci jak膮 prowadzimy. Podobno chcia艂 do nas wr贸ci膰, ale przecie偶 rozpisywanie si臋 o tym nie ma tutaj najmniejszego sensu. Wypada艂o jednak poruszy膰 ten w膮tek, gdy偶 osoba ta by艂a dla nas bardzo po偶ytecznym przyk艂adem. Od chwili, gdy nasze drogi si臋 rozesz艂y wprowadzamy 艣ci艣le okre艣lone zasady rekrutacji, kt贸re powinny postawi膰 skuteczn膮 tam臋 dla os贸b, kt贸re nie by艂yby w stanie nawi膮za膰 z nami jakiejkolwiek koherentnej wsp贸艂pracy.
ESESWU 3. Postaram si臋 podzieli膰 ten wywiad na cz臋艣ci kolejno odnosz膮ce si臋 do r贸偶nych spraw. Na pocz膮tek pytania odno艣nie Waszego programu i idei. Piszecie, 偶e Waszym celem jest m.in. rozbudzanie w艣r贸d spo艂eczno艣ci mi艂o艣ci do w艂asnej rasy. Przybli偶cie nam jakimi 艣rodkami propagujecie t膮 ide臋? Czy uwa偶acie, 偶e has艂o mi艂owania swojej rasy mo偶e podzia艂a膰 na ludzi zaj臋tych na co dzie艅 sprawami prze偶ycia i nakarmienia rodziny?
OSN: Zar贸wno w celu propagowania mi艂o艣ci do naszej rasy, jak i og贸lnie naszej ideologii, wykorzystujemy wszelkie mo偶liwe 艣rodki czy sposoby oddzia艂ywania i przekazu. Bez w膮tpienia punktem wyj艣cia dla naszej dzia艂alno艣ci jest prywatne pozyskiwanie przyjaci贸艂 i wytwarzanie og贸lnej sympatii do ka偶dego cz艂onka OSN-u z osobna, co nast臋pnie powinno si臋 prze艂o偶y膰 na wi臋ksze zrozumienie dla naszych racji. To najlepsza i prawdopodobnie najskuteczniejsza forma wp艂ywania na ludzk膮 艣wiadomo艣膰. Opr贸cz tego, aby skutecznie przekazywa膰 nasz膮 informacj臋, staramy si臋 anga偶owa膰 we wszystko to, w czym potrafimy si臋 odnale藕膰, jednocze艣nie stale poszukuj膮c nowych dr贸g przekazu. Nie wyobra偶amy sobie naszej dzia艂alno艣ci bez akcji plakatowych, rozklejania naklejek lub roznoszenia ulotek i broszur. Nie pozostajemy bierni na p艂aszczy藕nie Internetu oraz w sferze wydawnictwa prasowego. Nasze idea艂y propagujemy r贸wnie偶 w jakim艣 stopniu poprzez uczestnictwo w r贸偶nego rodzaju manifestacjach b膮d藕 wyk艂adach naukowych.
Owszem, has艂o rozbudzania mi艂o艣ci do naszej rasy mo偶e podzia艂a膰 na ludzi, kt贸rzy, jak to uj膮艂e艣, s膮 zaj臋ci na co dzie艅 sprawami prze偶ycia i nakarmienia rodziny. To tylko zale偶y od tego w jak umiej臋tny spos贸b b臋dziemy w stanie je przekaza膰 oraz w jakich okoliczno艣ciach mia艂oby to nast膮pi膰. Nie ukrywamy jednak, 偶e kierujemy je bardziej do ludzi m艂odych, kt贸rzy stanowi膮 o naszej przysz艂o艣ci. Na pewno zdajemy sobie przy tym spraw臋 z faktu, 偶e ka偶da grupa wiekowa lub spo艂eczna ma swoje w艂asne problemy. A ka偶dy problem wymaga indywidualnego podej艣cia. S膮 jednak takie has艂a, w tym r贸wnie偶 to m贸wi膮ce o mi艂o艣ci do w艂asnej rasy, kt贸re mo偶na przedstawi膰 w spos贸b wielow膮tkowy i przyst臋pny dla r贸偶nych grup spo艂ecznych. "Kochaj swoj膮 ras臋" dla m艂odzie偶y mo偶e oznacza膰: zwr贸膰 uwag臋 na fizyczne pi臋kno swojej bia艂ej nacji, kt贸re nale偶y uchroni膰 przed zab贸jczymi praktykami wielorasowo艣ci. "Kochaj swoj膮 ras臋" dla ludzi starszych wiekiem: nie zgadzaj si臋 na przekazywanie swoich pieni臋dzy na rzecz spo艂eczno艣ci niebia艂ych, co podkopuje tym samym twoje w艂asne interesy.
ESESWU 4. W Polsce nie wida膰 jeszcze wielkiego multikulturalizmu, nie wida膰 tego na ulicach, czy zatem ludzie s膮 w stanie wyobrazi膰 sobie zagro偶enia jakie ze sob膮 niesie? Czy przekonuj膮 ich wezwania do sprzeciwu wobec planowanego uczynienia Europy multirasowym 艣mietnikiem?
OSN: Prawd膮 jest, i偶 problem multikulturalizmu nie dotyka jeszcze Polski w tak wielkim stopniu jak na przyk艂ad kraje Europy Zachodniej. Niestety, ale zar贸wno nasze spostrze偶enia, jak i przeprowadzone w tej materii badania podpowiadaj膮, 偶e to zab贸jcze dla naszej etnicznej homogeniczno艣ci zjawisko b臋dzie post臋powa膰. Na szcz臋艣cie 艣wiadomo艣膰 ludzka odno艣nie tego zagadnienia jest w艣r贸d naszego narodu coraz wi臋ksza. Docieraj膮ce do nas z Zachodu informacje o kolejnych przest臋pstwach niebia艂ych imigrant贸w, mimo i偶 szcz膮tkowe, potrafi膮 zapa艣膰 w pami臋ci zwyk艂ego cz艂owieka. Opr贸cz tego jaka艣 cz臋艣膰 os贸b wynosi swoje w艂asne negatywne do艣wiadczenia z 偶ycia w takim wielorasowym tyglu. Osobi艣cie znane s膮 nam przypadki ludzi, kt贸rzy sp臋dzili pewien okres swojego 偶ycia na Zachodzie, i kt贸rzy przyje偶d偶aj膮 do Polski z przekonaniem, 偶e co艣 podobnego by艂oby u nas nie do pomy艣lenia. Natomiast nasze zadanie polega tutaj przede wszystkim na walce z propagand膮 mass medi贸w, wychwalaj膮c膮 t膮 niebezpieczn膮 dla naszej egzystencji i nienaturaln膮 wielorasowo艣膰.
ESESWU 5. Piszecie, 偶e chcieliby艣cie w艂adzy silnego autorytetu, ale 偶e nie jeste艣cie zwolennikami totalitaryzmu i dyktatury. Jaka jest Wasza wizja takich rz膮d贸w? 艁膮czycie to ze zwi臋kszeniem mo偶liwo艣ci sprawowania w艂adzy przez g艂ow臋 pa艅stwa, prezydentura na styl ameryka艅ski czy jeszcze krok dalej?
OSN: Zacznijmy mo偶e od tego, i偶 celem ka偶dej w艂adzy powinna by膰 przede wszystkim skuteczno艣膰 oraz praworz膮dno艣膰. System demokracji parlamentarnej, a ju偶 szczeg贸lnie jej polski odpowiednik, charakteryzuje brak owej skuteczno艣ci. Praworz膮dno艣膰 to tylko z pozoru s艂owo to偶same dla dyktatury. W rzeczywisto艣ci ka偶da dyktatura 艂amie wszelkie zasady praworz膮dno艣ci, podkopuj膮c tym samym 艂ad spo艂eczny i szerz膮c przez to niemoralno艣膰. Potrzebujemy w艂adzy, kt贸ra po艂o偶y kres demokratycznej niewydolno艣ci, a sama b臋dzie patronem wszelkiej konstytucyjnej praworz膮dno艣ci. Nasz autorytet powinien si臋 szczyci膰 nieposzlakowan膮 opini膮 i og贸lnospo艂eczn膮 sympati膮. Powinien by膰 wyposa偶ony w konkretne uprawnienia z zakresu w艂adzy ustawodawczej i wykonawczej, co powinno mu zapewni膰 skuteczno艣膰 i konsekwencj臋 polityczn膮. Nie do pomy艣lenia jest jednak, aby nasza w艂adza nagina艂a przepisy prawa albo formu艂owa艂a je w dogodny dla siebie spos贸b. Nasz autorytet nie mo偶e r贸wnie偶 automatycznie ogranicza膰 lub d膮偶y膰 do usuni臋cia jakiejkolwiek mo偶liwo艣ci kontroli w艂asnych poczyna艅, a tak偶e wymusza膰 okre艣lone zachowania stosuj膮c przy tym przymus. Nasza w艂adza nie powinna r贸wnie偶 ustala膰 granic aktywno艣ci publicznej, a ju偶 na pewno nie powinna stosowa膰 terroru i uzale偶nia膰 od siebie obywateli. A czy powinna by膰 prowadzona na wz贸r ameryka艅ski? By艂aby to swego rodzaju alternatywa tymczasowa wobec naszego chorego parlamentaryzmu wielopartyjnego. Powinni艣my jednak d膮偶y膰 do wykszta艂cenia w艂asnego ustroju politycznego, uwzgl臋dniaj膮cego nasze po艂o偶enie oraz ujmuj膮cego w艂a艣ciwy tylko dla nas potencja艂.
ESESWU 6. S艂ysza艂em opinie, i偶 mimo tego, 偶e okre艣lacie siebie mianem narodowych socjalist贸w Wasz program jest czasem bardziej liberalny ni偶 programy PiS i PO. Chodzi g艂贸wnie o tematy nie do ko艅ca sprecyzowanej gospodarki wolnorynkowej, prywatyzacj臋 s艂u偶by zdrowia, prywatyzacj臋 sp贸艂ek skarbu pa艅stwa itp. Jak odniesiecie si臋 do takich opinii?
OSN: Z wielk膮 aprobat膮. PiS to niemal偶e socjalizm. P(uste) O(bietnice) to socjalizm w przyst臋pnej formie pod p艂aszczykiem liberalizmu. OSN to przede wszystkim liberalizm gospodarczy i konserwatyzm moralny. Narodowy socjalizm, na kt贸ry si臋 powo艂ujemy, propaguje szacunek dla Praw Naturalnych, kt贸re wymuszaj膮 rywalizacj臋, rozw贸j i wychwalaj膮 spo艂ecze艅stwo konkurencyjne, samodzielne oraz dobrze zorganizowane. Wypisz, wymaluj liberalizm gospodarczy pod czyst膮 postaci膮. Dlatego nie mamy nic przeciwko postrzeganiu nas jako ludzi o liberalnych pogl膮dach na gospodark臋, jako 偶e okre艣lamy si臋 mianem narodowych socjalist贸w. To bardzo dobrze, 偶e jeste艣my 艣rodowiskiem, kt贸re jest postrzegane jako liberalne gospodarczo, poniewa偶 wolny rynek oznacza moralno艣膰, a my chcemy by膰 moralni. Moralna jest w艂asno艣膰 prywatna, a wszystko co socjalistyczne gospodarczo, nawet sama demokracja, jest nie do pogodzenia z systemem w艂asno艣ci prywatnej. W艂a艣ciciel swojego maj膮tku ma moralne prawo robi膰 ze swoj膮 w艂asno艣ci膮 to, na co ma ochot臋, bez pytania o zgod臋 innych. Co zrobi socjalizm? Odbierze Ci tw贸j ci臋偶ko wypracowany maj膮tek. Co zrobi demokracja? Wi臋kszo艣膰 g艂osuj膮cych podejmie decyzj臋 o ekspropriacji twojej prywatnej w艂asno艣ci. Tak wi臋c to bardzo dobrze, 偶e jeste艣my postrzegani jako zwolennicy wolnego rynku, poniewa偶 socjalizm to zniewolenie, a liberalizm gospodarczy to wolno艣膰 i sprawiedliwo艣膰. Dlatego kapitalizmu jako takiego nie mo偶na krytykowa膰, co najwy偶ej jego poszczeg贸lne elementy. Jeste艣my wolno艣ciowcami. Tak samo jak jeste艣my zwolennikami prywatyzacji s艂u偶by zdrowia i opowiadamy si臋 za dobrowolnym systemem ubezpiecze艅 zdrowotnych. Ludzie powinni mie膰 wolny wyb贸r zar贸wno lekarza, jak i firmy ubezpieczaj膮cej. Tylko w ten spos贸b nast膮pi obni偶enie koszt贸w i wzrost jako艣ci us艂ug. Publiczna s艂u偶ba zdrowia jest niewydolna. Prywatyzacja powinna r贸wnie偶 obj膮膰 t膮 cz臋艣膰 sp贸艂ek Skarbu Pa艅stwa, kt贸re przynosz膮 straty dla bud偶etu, kt贸re s膮 niew艂a艣ciwie zarz膮dzane, i gdzie przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych decyduj膮 wzgl臋dy polityczne.
ESESWU 7. Wiemy jak wygl膮da艂a w Polsce prywatyzacja. Jakimi gangsterskimi sposobami by艂a przeprowadzana. Czy w Waszym przekonaniu da si臋 na chwil臋 obecn膮 przeprowadzi膰 takie zabiegi uczciwie?
OSN: Przy obecnej konstrukcji prawa i prawie 偶e bierno艣ci jakiejkolwiek egzekutywy, uczciwy proces prywatyzacyjny jest raczej ma艂o prawdopodobny. Dodajmy do tego jeszcze nasze sprzedajne "elity" polityczne, my艣l膮ce tylko o zapchaniu w艂asnych portfeli, a stwierdzimy, 偶e uczciwa prywatyzacja nie b臋dzie nigdy mo偶liwa do przeprowadzenia. Na przyk艂adzie ostatnich doniesie艅 dziennikarzy "NCz!", kt贸rzy ujawnili powi膮zania Ministerstwa Skarbu i polityk贸w Platformy Obywatelskiej z ukrai艅skim Donbasem wida膰, 偶e motywy oddawania Donbasowi hut, stoczni i zak艂ad贸w kooperuj膮cych ze stoczniami mia艂y najprawdopodobniej pod艂o偶e czysto korupcyjne. Je艣li chcemy prawdziwej i uczciwej prywatyzacji, kt贸ra mia艂aby si臋 dokona膰 z po偶ytkiem dla ca艂ego spo艂ecze艅stwa, musimy w pierwszej kolejno艣ci odsun膮膰 od w艂adzy wszystkie przegni艂e "elity" III RP. Potem nale偶a艂oby uregulowa膰 cz臋艣膰 prawn膮, po艂o偶y膰 nacisk na skuteczniejsz膮 egzekucj臋 prawa, wprowadzi膰 wysokie kary za przest臋pstwa gospodarcze.
ESESWU 8. Jak odnosicie si臋 do przymusowej edukacji? Postulujecie zwi臋kszenie nak艂ad贸w na edukacj臋, ale czy najpierw nie powinno si臋 wyeliminowa膰 ze szk贸艂 programu prania m贸zg贸w, nastawionego na wyhodowanie mas przeci臋tniak贸w bezgranicznie wierz膮cych w dobrodziejstwa demokracji i wszechtolerancji? Indoktrynacja w szko艂ach przybiera dzi艣 coraz bardziej agresywne formy.
OSN: Nie mamy nic przeciwko szko艂om prywatnym czy nauczaniu domowemu. Mimo i偶 podchodzimy z du偶ym dystansem do przymusowego kszta艂cenia, kt贸re mo偶emy zaakceptowa膰 tylko w ograniczonej formie, na pewno nie postulujemy przy tym za likwidacj膮 nauczania publicznego. Wiemy, i偶 wielu zwolennik贸w liberalizmu gospodarczego by艂oby gotowych zlikwidowa膰 plac贸wki tego rodzaju, a nam mogliby zarzuci膰 brak konsekwencji ideologicznej. Nie uwa偶amy jednak, a偶eby liberalizm gospodarczy mia艂 co艣 wsp贸lnego z systemem kszta艂cenia m艂odych ludzi a偶 w tak wielkim stopniu, jak domagaj膮 si臋 tego zwolennicy tej koncepcji. Tak samo jak niewiele wsp贸lnego z konserwatyzmem, moralno艣ci膮 i zdrowiem maj膮 wszelkiego rodzaju pomys艂y legalizacji narkotyk贸w, kt贸re wychodz膮 ze 艣rodowisk tych偶e libera艂贸w (dodajmy: konserwatywnych libera艂贸w - koncepcja koliber), w spos贸b 偶enuj膮cy mieszaj膮cych za艂o偶enia z dziedziny gospodarki z 偶yciem prywatnym obywateli. Wracaj膮c jednak do tematu. Nigdy nie opowiadali艣my si臋 za zwi臋kszeniem nak艂ad贸w na edukacj臋. Chcieliby艣my tylko, a偶eby nasza polska uzdolniona m艂odzie偶, kt贸rej kondycja finansowa rodziny nie jest najlepsza, mia艂a zapewnione wsparcie stypendialne fundacji prywatnych, kt贸re z kolei powinny si臋 cieszy膰 wszelkiego rodzaju zni偶kami i ulgami z racji prowadzonej przez siebie dzia艂alno艣ci. Co si臋 za艣 tyczy szkolnej propagandy. Podstaw膮 ka偶dej dziedziny nauki jest wiedza, nie indoktrynacja, kt贸ra przybiera dzisiaj posta膰 nachalnej propagandy. Dlatego Ministerstwo Edukacji powinno tworzy膰 programy pozbawione jakiejkolwiek indoktrynacji.
ESESWU 9. Z tego co czyta艂em jeste艣cie sceptycznie nastawieni do obecnego kszta艂tu ruchu NS w Polsce. My艣licie, 偶e powa偶nym jest w og贸le u偶ywanie poj臋cia "ruch" w stosunku do polskiej rzeczywisto艣ci? 艢rodowisko w Polsce nie czyni chyba w naszym kraju wielkich post臋p贸w?
OSN: Je艣li zacz臋liby艣my pojmowa膰 ruch polityczny jako zbiorowo艣膰 ludzk膮, kt贸rej jedyn膮 form膮 dzia艂alno艣ci politycznej s膮 inicjatywy muzyczne, to mo偶e jeszcze nie by艂oby tak 藕le. Dysponujemy przecie偶 zespo艂ami muzycznymi, wytw贸rniami czy dystrybucjami p艂yt. Niestety, ale ruch polityczny to poj臋cie o wiele bardziej szersze oraz z艂o偶one i nie ogranicza si臋 bynajmniej do 艣wiata muzyki, jak wielu b艂臋dnie wnioskuje. Jak sama nazwa wskazuje, zakres aktywno艣ci ruchu politycznego to przede wszystkim polityka w 艣cis艂ym tego s艂owa znaczeniu. To inicjatywy spo艂eczne, organizacja, aktywizm, dzia艂alno艣膰 ponad jak膮kolwiek subkultur膮. W Polsce nie mamy jeszcze do czynienia z rozwini臋t膮 w pe艂ni form膮 ruchu narodowosocjalistycznego, gdy偶 jeste艣my 艣rodowiskiem niezorganizowanym i dzia艂aj膮cym spontanicznie. Przechodzimy dopiero pocz膮tkowe stadium rozwoju, pozostaj膮c na poziomie tzw. tworzenia si臋 przes艂anek ruchu. Tym, czym dysponujemy dzisiaj jest m.in. indywidualne prze艣wiadczenie o potrzebie zmiany istniej膮cej rzeczywisto艣ci. Ten okre艣lony stan 艣wiadomo艣ci jest przynajmniej dla niekt贸rych z nas motywacj膮 do tworzenia ruchu oddolnego, spontanicznego w swojej formie przekazu. To czego nam ci膮gle brakuje to agitacja, a wi臋c ch臋膰 pozyskiwania nowych zwolennik贸w i sympatyk贸w naszej idei, szczeg贸lnie w艣r贸d os贸b postronnych i niezwi膮zanych bezpo艣rednio z naszym otoczeniem. Potrzebujemy powa偶nych organizacji politycznych, za pomoc膮 kt贸rych potrafiliby艣my lepiej ni偶 to ma obecnie miejsce wyartyku艂owa膰 nasze d膮偶enia. Je艣li chcemy stanowi膰 realn膮 si艂臋 polityczn膮, musimy zabiega膰 o ruch scementowany ideologicznie, dobrze zorganizowany, o wysokim stopniu trwa艂o艣ci. Musimy stawia膰 przed sob膮 nowe cele, wprowadza膰 w 偶ycie swoje manifesty programowe, wyj艣膰 do ludzi i nie zamyka膰 si臋 na swoje w艂asne 艣rodowisko, tworz膮c k贸艂ka wzajemnej adoracji.
Gdy we藕miemy pod uwag臋 wszystko to, czego ci膮gle nam brakuje, ocena dzisiejszych struktur narodowosocjalistycznych nie mo偶e wypa艣膰 niestety najlepiej. Liczymy jednak na zmian臋 podej艣cia naszych ludzi do wielu istotnych kwestii. Zjawiskiem optymistycznym s膮 indywidualne przeobra偶enia w sposobie my艣lenia cz臋艣ci os贸b, kt贸re ju偶 nie raz mieli艣my okazj臋 zaobserwowa膰. Niestety, ale nie we wszystkich przypadkach idzie za tym trwa艂y aktywizm i organizacja, a wszystko to nie wykracza poza skostnia艂膮 norm臋 post臋powania.
ESESWU 10. Teraz chcia艂bym przej艣膰 do tematu, kt贸ry mnie osobi艣cie zaskakuje i dziwi w du偶ej cz臋艣ci 艣rodowiska polskich narodowych socjalist贸w, chodzi o podej艣cie do nacjonalizmu. Jako jeden z podstawowych cel贸w stawiacie sobie zwalczanie nacjonalizm贸w i szowinizm贸w narodowych. Uwa偶acie za s艂uszne mieszanie tych poj臋膰? Nie wydaje Wam si臋, 偶e stawianie nacjonalizmu w jednym szeregu z szowinizmem to lanie wody na m艂yn re偶imowych medi贸w pr贸buj膮cych zdyskredytowa膰 w oczach spo艂ecze艅stwa ruchy nacjonalistyczne, przypisuj膮c im ch臋膰 odgrodzenia si臋 murem od 艣wiata, co jak wiemy, nie jest prawd膮? Czy nacjonalizm nie powinien by膰 wpisany w cele wszelkich antysystemowych ruch贸w patriotycznych?
OSN: Nacjonalizm i szowinizm nie stanowi膮 dla nas poj臋膰 to偶samych. Zwalczanie nacjonalizm贸w i szowinizm贸w narodowych to dla nas nic innego jak tylko ch臋膰 podkre艣lenia swojej ideologicznej odr臋bno艣ci. Jeste艣my organizacj膮 narodowosocjalistyczn膮, tak wi臋c zabezpieczenie interes贸w narodowych postrzegamy poprzez pryzmat wytworzenia wsp贸lnoty interes贸w wszystkich bia艂ych narod贸w. Pragniemy dobrych i pouk艂adanych relacji z naszymi s膮siadami. D膮偶ymy do wsp贸艂pracy, kt贸ra jest dla nas o wiele bardziej op艂acalna ni偶 jakakolwiek rywalizacja, przebiegaj膮ca na p艂aszczy藕nie pa艅stw narodowych. Odrzucamy egoizm narodowy, a w jego miejsce proponujemy braterstwo i jedno艣膰. Walka o partykularny interes narodowy cz臋sto prowadzi艂a do niepotrzebnych konflikt贸w i wojen, kt贸re wprowadza艂y sztuczne podzia艂y, kosztowa艂y 偶ycie nie jedn膮 bia艂膮 istot臋 oraz powodowa艂y ogrom zniszcze艅, czego nigdy nie b臋dziemy w stanie zaakceptowa膰. Podobnie jak nigdy nie b臋dziemy w stanie zaakceptowa膰 pr贸b wywy偶szania si臋 okre艣lonej bia艂ej nacji nad inne bratnie narody. Powinni艣my r贸wnie偶 przy tym pami臋ta膰, 偶e patriotyzm, do kt贸rego si臋 odwo艂ujemy, to niekoniecznie nacjonalizm, o czym przekonywa艂 nawet tw贸rca polskiego nacjonalizmu.
ESESWU 11. Odnosz臋 wra偶enie, 偶e tylko w Polsce istnieje zjawisko oddzielania si臋 od nacjonalizmu. Zachodnie ruchy antysystemowe podkre艣laj膮 sw贸j nacjonalizm jako dba艂o艣膰 o interesy w艂asnego narodu, stawiaj膮c te interesy na pierwszym miejscu. Nacjonalizm nie wyklucza przecie偶 postaw prorasowych, ale jest ich nierozerwaln膮 cz臋艣ci膮, gwarantuj膮c膮 zachowanie narodowej i rasowej to偶samo艣ci.
OSN: Poczy艅my ma艂e sprostowanie. W zale偶no艣ci od tego co rozumiemy pod terminem "zachodnie ruchy antysystemowe", ich w pe艂ni nacjonalistyczne usposobienie nie jest do ko艅ca takie oczywiste. Z drugiej strony, za nic mamy ten ca艂y nacjonalizm zachodni, kt贸ry dopuszcza ataki na przybysz贸w z Europy Wschodniej, zamiast skupi膰 sw膮 uwag臋 na niezmiernie gro藕nej dla bia艂ego przetrwania imigracji obcej rasowo i cywilizacyjnie. To nierozerwaln膮 cz臋艣ci膮 narodowego socjalizmu s膮 postawy prorasowe oraz dba艂o艣膰 o zachowanie zar贸wno rasowej, jak i narodowej to偶samo艣ci. Z kolei integraln膮 cz臋艣ci膮 nacjonalizmu s膮 postawy pronarodowe, natomiast wzgl臋dy rasowe, je艣li w og贸le zaistniej膮, nabieraj膮 drugorz臋dnego znaczenia.
My r贸wnie偶 pragniemy zabezpieczy膰 interesy w艂asnego narodu, a upatrujemy tego m.in. w szybkim i skutecznym rozwi膮zywaniu konflikt贸w narodowych, w przeciwie艅stwie do r贸偶nego rodzaju nacjonalizm贸w, dla kt贸rych sukces w tych偶e konfliktach jest wprost proporcjonalny do stopnia dba艂o艣ci o narodowe interesy. A 偶e same konflikty narodowe bywaj膮 wyniszczaj膮ce i os艂abiaj膮ce tym samym nasz potencja艂, to ju偶 nikogo nie interesuje. Je艣li ju偶 historia nie jest w stanie nas niczego nauczy膰, to niech chocia偶 zrobi to za nas zdrowy rozs膮dek.
ESESWU 12. Czy uwa偶acie, 偶e idea tzw. "bia艂ego zjednoczenia" jest mo偶liwa w stu procentach i jak mia艂oby to zjednoczenie wygl膮da膰? Czy wzorem WCOTC chcieliby艣cie widzie膰 jak膮艣 uni臋 bia艂ych narod贸w, zrzekaj膮cych si臋 w艂asnej kulturowej odr臋bno艣ci? Czy nie wygl膮da to troch臋 jak "rasowy kosmopolityzm"? Spotkali艣cie si臋 na pewno z publikacjami WCOTC, w kt贸rych snuli nawet wizje przywr贸cenia 艂aciny jako wsp贸lnego j臋zyka bia艂ych ludzi. Co s膮dzicie o takich pomys艂ach?
OSN: W swoim podstawowym znaczeniu "bia艂e zjednoczenie" to rodzaj emocjonalnej wi臋zi 艂膮cz膮cej wszystkie bia艂e narody, wszystkich bia艂ych ludzi, niezale偶nie od miejsca zamieszkania czy przynale偶no艣ci narodowej. A偶eby osi膮gn膮膰 nasz cel, kt贸rym b臋dzie wytworzenie atmosfery wzajemnej sympatii i serdeczno艣ci, zamierzamy eksponowa膰 wszystko to co nas 艂膮czy oraz wyst臋powa膰 przeciwko temu, co stanowi dla nas jednakowe zagro偶enie. B臋dziemy przekonywa膰 bia艂ych ludzi, 偶e mimo kilku r贸偶nic dziel膮cych nasze narody, 艂膮czy nas pochodzenie, przynale偶no艣膰 do tego samego kr臋gu cywilizacyjnego, konieczno艣膰 rozwi膮zania wsp贸lnych problem贸w. Dla owego zjednoczenia b臋dziemy nawi膮zywa膰 kole偶e艅skie relacje, budowa膰 wzajemne zrozumienie. W ge艣cie solidaryzmu b臋dziemy reagowa膰 na ka偶d膮, nawet najmniejsz膮 krzywd臋, jaka spotka naszego przedstawiciela w jakiejkolwiek cz臋艣ci 艣wiata. Oka偶emy nale偶yty szacunek przedstawicielom innych narod贸w, co oczywi艣cie powinno dzia艂a膰 w ka偶d膮 stron臋. Wszystko to, przynajmniej w jakim艣 stopniu, na pewno jeste艣my w stanie urzeczywistni膰. Pami臋tajmy jednak, 偶e przyja藕艅 zbudowa膰 jest trudno, natomiast niezmiernie 艂atwo j膮 zniszczy膰. B臋dziemy nad ni膮 pracowa膰 latami, a po偶膮dane efekty mog膮 by膰 dostrzegalne dopiero w nast臋pnych pokoleniach. Nie zapominajmy r贸wnie偶, 偶e zawsze znajdzie si臋 kto艣, kto postawi na nienawi艣膰 do bratnich nacji. Nie ws艂uchujmy si臋 w tego typu g艂osy, je艣li nie chcemy pogr膮偶y膰 Europy w konfliktach i patrze膰 jak Biali morduj膮 si臋 nawzajem.
Nigdy nie b臋dzie z naszej strony przyzwolenia na etniczny czy kulturowy globalizm. Proces ujednolicania bia艂ego 艣wiata kosztem naszej rodzimej obyczajowo艣ci jest nam ca艂kowicie obcy. Jako narodowi socjali艣ci opowiadamy si臋 za utrzymaniem rasowej i etnicznej r贸偶norodno艣ci, kt贸ra wykszta艂ci艂a si臋 w spos贸b naturalny, i kt贸ra ze wzgl臋du na swoj膮 ciekawo艣膰 i niepowtarzalno艣膰 powinna zosta膰 zachowana. U podstaw naszej wspania艂ej bia艂ej cywilizacji leg艂o bogactwo i wielko艣膰 rodzimych kultur, a ka偶da z tych kultur stanowi jej cz臋艣膰 integraln膮. Jako polscy patrioci pot臋piamy kosmopolityzm i odwo艂ujemy si臋 przy tym do poj臋cia zakorzenienia, kt贸re stanowi bro艅 doskona艂膮 wobec wszelkich pomys艂贸w scalania ludzi w sztuczn膮 ca艂o艣膰. Chcemy bia艂ej jedno艣ci. Podkre艣lajmy nasz膮 wsp贸lnot臋, eksponuj膮c i tworz膮c jednocze艣nie wszystko to, co mog艂oby utrwali膰 nasze zjednoczenie. Czemu nie, nakre艣lmy ramy wsp贸lnego j臋zyka, jako formy 艂膮cz膮cej nasze narody. Kreujmy nasz膮 bia艂膮 kultur臋, jako wsp贸lne dziedzictwo bia艂ych ludzi. Ale niech to wszystko nie odbywa si臋 ze szkod膮 dla naszej rodzimej obyczajowo艣ci, bez kt贸rej cywilizacja Bia艂ych by艂aby ubo偶sza, i bez kt贸rej nie potrafiliby艣my w spos贸b skuteczny stawi膰 oporu wszelkiej multizgnili藕nie tego 艣wiata.
ESESWU 13. Co rozumiecie przez "przedk艂adanie interes贸w w艂asnej nacji ponad interes og贸lnorasowy"? Czy naprawd臋 nacjonalizm musi r贸wna膰 si臋 bratob贸jczym konfliktom? W Europie obserwujemy wsp贸艂prac臋 grup nacjonalist贸w z r贸偶nych kraj贸w.
OSN: Dochodzi do konfliktu interes贸w dw贸ch narod贸w. Nie d膮偶ymy do niepotrzebnej wojny, kt贸ra tak naprawd臋 nigdzie nas nie zaprowadzi. Pr贸bujemy zainicjowa膰 kompromis, na kt贸rym powinny zyska膰 wszystkie zainteresowane strony. Nie przedk艂adamy w ten spos贸b interesu w艂asnego ponad interes og贸lnorasowy, a do tego nie wdajemy si臋 w wyniszczaj膮ce nasz potencja艂 konflikty. Oczywi艣cie nie rozpatrujemy tego pod k膮tem sytuacji, w jakiej m贸g艂by si臋 znale藕膰 kraj broni膮cy swoich interes贸w przed pa艅stwem-agresorem - casus Polski w przeddzie艅 wybuchu II wojny 艣wiatowej i jej relacje z III Rzesz膮. Poszukiwanie interesu og贸lnorasowego dotyczy stosunk贸w partnerskich, w kt贸rych dominuje wzajemne zrozumienie i brak jakichkolwiek zaborczych i egoistycznych 偶膮da艅, jak to mia艂o chocia偶by miejsce w przypadku Hitlera wobec naszego kraju. W przeciwnym wypadku nie jeste艣my w stanie wypracowa膰 偶adnego porozumienia ponad podzia艂ami.
"W Europie obserwujemy wsp贸艂prac臋 grup nacjonalist贸w z r贸偶nych kraj贸w". W Europie obserwowali艣my i wci膮偶 dostrzegamy pasmo nieko艅cz膮cych si臋 spor贸w, 偶膮da艅 i konflikt贸w grup nacjonalist贸w z r贸偶nych kraj贸w. Serbowie przeciw Alba艅czykom, Alba艅czycy przeciw Serbom, Serbowie przeciw Chorwatom, Chorwaci przeciw Serbom, S艂owacy przeciw W臋grom, W臋grzy przeciw S艂owakom, Niemcy przeciw Polakom, Polacy przeciwko Niemcom etc. I c贸偶 to oznacza? Tylko tyle, 偶e za艂o偶enia teoretyczne, w kt贸rych mieszcz膮 si臋 pr贸by nawi膮zywania przez nacjonalist贸w kontakt贸w ze 艣rodowiskiem pokrewnym ideologicznie, nie maj膮 tutaj 偶adnego znaczenia. Za艂o偶enia teoretyczne to jedno, a praktyka to drugie. Wystarczy tylko bodziec, zaistnienie sytuacji kryzysowej, a ludzie ci skocz膮 sobie do garde艂, zaczn膮 ze sob膮 walczy膰. Ju偶 nigdy wi臋cej bratob贸jczych wojen w imi臋 jakiegokolwiek egoizmu czy szowinizmu narodowego.
ESESWU 14. Teraz chcia艂bym zapyta膰 o rekrutacj臋 do Waszej organizacji. Stawiacie do艣膰 rygorystyczne warunki - nie korzystanie z u偶ywek, w tym nikotyny i kofeiny. Czy nie zaw臋偶a to grona os贸b, kt贸re mog艂yby Was wesprze膰? I czy to jedynie zalecenia czy warunek przyj臋cia?
OSN: Poprzez nakre艣lenie tych konkretnych zasad rekrutacji chcieli艣my w jakim艣 stopniu odci膮膰 si臋 od ludzi nadu偶ywaj膮cych pewnych specyfik贸w, szczeg贸lnie alkoholu. Jeste艣my powa偶n膮 organizacj膮 polityczn膮, przynajmniej za tak膮 chcieliby艣my uchodzi膰 w oczach spo艂ecze艅stwa, co oznacza, 偶e naszego programu czy ideologii nie mog膮 reprezentowa膰 osoby budz膮ce powszechn膮 odraz臋. Nie bez znaczenia by艂a tu r贸wnie偶 ch臋膰 promowania zdrowego trybu 偶ycia, si艂y i witalno艣ci, czyli wszystkiego tego co okre艣la doskona艂o艣膰 do jakiej przecie偶 d膮偶ymy. Oczywi艣cie nie popadamy przy tym w skrajno艣ci. Bo czy na przyk艂ad w spos贸b stanowczy odcinamy si臋 od os贸b, kt贸re lubi膮 sobie od czasu do czasu wypi膰 kaw臋? Jasne, 偶e nie. Cho膰 woleliby艣my, aby nasi ludzie byli wolni od jakichkolwiek u偶ywek, nie skre艣limy danej osoby tylko dlatego, 偶e napi艂a si臋 fili偶anki kawy. Ju偶 o wiele bardziej rygorystycznie podchodzimy do alkoholu. Tutaj trudno o jakikolwiek wyj膮tek. Musimy sobie jednak u艣wiadomi膰 jak膮 konkretnie form臋 przekazu spe艂nia owa rekrutacja w kwestii kofeiny, nikotyny i alkoholu. Je艣li jeste艣my w ten spos贸b w stanie skutecznie odstraszy膰 osoby, kt贸re by艂y zainteresowane przyst膮pieniem do OSN-u, oznacza艂o to, i偶 osoby te by艂y bezwarto艣ciowe. By艂y gotowe przekre艣li膰 nasz膮 wsp贸艂prac臋 na rzecz zachowania swojego prawa do spo偶ywania alkoholu, kofeiny czy nikotyny. Czy ludzie tego rodzaju byliby dla nas kim艣 pomocnym, gdyby na przyk艂ad nasze inicjatywy kolidowa艂y z ich prawem do wolnego czasu? Musimy i b臋dziemy dok艂ada膰 wszelkich stara艅, aby odstraszy膰 od siebie ludzi, kt贸rzy swoje upodobania do u偶ywek czy subkultury przedk艂adaj膮 nad polityczno-spo艂eczny aktywizm. Tylko skuteczno艣膰 naszych poczyna艅 b臋dzie dla nas op艂acalna. Nie mamy dos艂ownie 偶adnego interesu w tym, aby nale偶e膰 do organizacji liczebnej, kt贸rej cz艂onkowie nie wiedz膮 co to po艣wi臋cenie.
ESESWU 15. Nie chcecie widzie膰 w swych szeregach skinhead贸w, gdy偶, jak piszecie, "s膮 skompromitowani w oczach spo艂ecze艅stwa". Trudno nie zgodzi膰 si臋 po cz臋艣ci, 偶e jest to wina samego 艣rodowiska, a w艂a艣ciwie elementu, kt贸rego dawno ju偶 w ruchu nie ma, ale pozostawi艂 po sobie opini臋 degenerat贸w ku uciesze medi贸w. Prawd臋 m贸wi膮c wiele takich opinii to tw贸r medialny. Kompromitacja "w oczach spo艂ecze艅stwa" to jeden z lepszych sposob贸w na uporanie si臋 z niewygodnymi lud藕mi, a medialne imperium opanowa艂o t膮 sztuk臋 do perfekcji. Czy warto wi臋c odcina膰 si臋 od skinhead贸w ca艂kowicie?
OSN: Wszystko co robimy, wszystkie nasze plany i zamierzenia podporz膮dkowujemy jednemu: przekonywa膰 do nas ludzi. Przewa偶aj膮ca cz臋艣膰 skinhead贸w, kt贸ra niestety uto偶samia si臋 z narodowym socjalizmem, to przede wszystkim ludzie subkultury, nie ideologii. Subkultura skinhead贸w podpowiada co nast臋puje: warstwa muzyczna, moda, koncerty, zabawa, alkohol, bandytyzm. Czego tutaj brakuje? Prawdziwej ideologii, kt贸ra niesie ze sob膮 powag臋, aktywizm polityczny, rozw贸j 艣wiatopogl膮dowy, a co za tym idzie - sta艂e umacnianie zar贸wno samego siebie, jak i ca艂ego 艣rodowiska w s艂uszno艣ci naszych przekona艅. Ideologia wymusza przez to wierno艣膰, kt贸rej niestety, a mo偶e na szcz臋艣cie, brakuje osobom, kt贸re tak silnie uto偶samiaj膮 si臋 z subkultur膮. M艂odzie艅czy zapa艂, kt贸ry znajduje swoje uj艣cie w zabawie i koncertach, po jakim艣 czasie przeminie, tak jak przemija sama m艂odo艣膰. Ludzie odchodz膮, poniewa偶 ich pogl膮dy zosta艂y pozbawione ideologicznych fundament贸w, a spojrzenie na 艣wiat kszta艂towa艂a pozbawiona g艂臋bszego przes艂ania subkultura. Cz艂owiek staje si臋 dojrzalszy i nie widzi nic poci膮gaj膮cego w subkulturze skinhead贸w, kt贸ra wymusza okre艣lone zachowanie i styl 偶ycia, dodajmy, 偶e cz臋sto prymitywny. A potem wi臋kszo艣膰 z nas snuje domys艂y na temat tego, dlaczego ci ludzie od nas odchodz膮? Odpowied藕 jest przecie偶 prosta: ludzie ci odchodz膮, poniewa偶 nigdy nie wierzyli w nasz膮 ideologi臋. Ich walk臋 i zaanga偶owanie okre艣la艂y koncerty, p艂yty i moda. Walka i zaanga偶owanie prawdziwego idealisty to przede wszystkim dzia艂alno艣膰 polityczna i spo艂eczna. Oni nie wierzyli w ideologi臋 narodowosocjalistyczn膮. Oni wierzyli w subkultur臋 i twierdzili przy tym, 偶e to jej filozofia jest nasz膮 ideologi膮. A kt贸ry rozwa偶ny cz艂owiek pozostanie przy ideologii, kt贸ra promuje alkoholizm i trywializm w pojmowaniu naszej walki, w czym oczywi艣cie zas艂uga subkultury skinhead贸w? I w ko艅cu: kt贸ry rozwa偶ny cz艂owiek b臋dzie w stanie nam zaufa膰, skoro dostrze偶e, i偶 poza pi臋cioma naszywkami na kurtce, odstraszaj膮cym wygl膮dem i pijackim usposobieniem nie mamy sob膮 nic do zaprezentowania?
Oczywi艣cie s膮 tacy ludzie, kt贸rzy rozumiej膮 prawdziwy sens dzia艂alno艣ci politycznej, a kt贸rzy mimo wszystko, pod wp艂ywem panuj膮cych trend贸w, uto偶samiaj膮 si臋 z subkultur膮 skinhead贸w. Z takimi lud藕mi chcemy wsp贸艂pracowa膰, poniewa偶 ideologia czy aktywizm jest dla nich czym艣 wa偶niejszym ni偶 subkultura i wszystko co si臋 z ni膮 wi膮偶e.
ESESWU 16. Zdaje si臋, 偶e wi臋kszo艣膰 narodowych socjalist贸w w Polsce to w艂a艣nie skinheadzi, cho膰 r贸偶nie to bywa z tym ich narodowym socjalizmem. Mo偶na wysnu膰 wniosek, 偶e du偶a cz臋艣膰 os贸b nazywaj膮cych siebie NS u偶ywa tego okre艣lenia, poniewa偶 "tak si臋 przyj臋艂o", a na ich narodowy socjalizm sk艂ada si臋 niech臋膰 do 呕yd贸w i rasowy lojalizm, nie konkretne za艂o偶enia tej doktryny/idei.
OSN: Trudno by艂oby si臋 z Tob膮 nie zgodzi膰. Owszem, znajdziemy w naszym 艣rodowisku osoby, dla kt贸rych narodowy socjalizm nie ma nic wsp贸lnego z jak膮kolwiek subkultur膮. S膮 to ludzie, kt贸rzy na sw贸j w艂asny spos贸b staraj膮 si臋 zg艂臋bia膰 nasz膮 my艣l ideologiczn膮, rozwija膰 sw贸j 艣wiatopogl膮d. Teoretyzuj膮, praktykuj膮, a nast臋pnie wyci膮gaj膮 stosowne wnioski. Stanowi膮 oni zal膮偶ek warstwy intelektualnej w pocz膮tkowym stadium swego rozwoju. Je艣li grupa ta, jako reprezentacja narodowosocjalistyczna, zechcia艂aby wzi膮膰 czynny udzia艂 w 偶yciu spo艂eczno-politycznym swojego kraju, nasz ruch polityczny wszed艂by w贸wczas na w艂a艣ciwe tory rozwoju. Ale jest te偶 druga kategoria ludzi, kt贸rzy z narodowym socjalizmem nie maj膮 dos艂ownie nic wsp贸lnego. Warstwa ideologiczna praktycznie dla nich nie istnieje. Zlepek kilku nieracjonalnych i w gruncie rzeczy fa艂szywych stwierdze艅 urasta tutaj do rangi za艂o偶e艅 podstawowych. S膮 to w przewa偶aj膮cej wi臋kszo艣ci osobnicy, kt贸rzy swoj膮 wiedz臋 na temat naszych koncepcji i pogl膮d贸w zdobywaj膮 za po艣rednictwem zespo艂贸w muzycznych, tzw. sceny RAC. I nie by艂oby w tym bezgranicznym umi艂owaniu muzyki nic z艂ego, gdyby ludzie ci dorastali i przechodzili na wy偶szy poziom 艣wiadomo艣ci. 艢wiadomo艣ci, kt贸r膮 b臋dzie okre艣la膰 polityka i polityka. Muzyka to wspania艂a forma przekazu i spos贸b na pozyskiwanie sympatyk贸w. Oddajmy naszej scenie muzycznej to, co jej si臋 nale偶y. Ale najwy偶sza pora w ko艅cu zrozumie膰, 偶e po艣wi臋camy jej za du偶o uwagi, 偶e ludzie, kt贸rzy si臋 w ni膮 anga偶uj膮 ignoruj膮 tym samym jak膮kolwiek inn膮 form臋 przekazu, spychaj膮c na plan dalszy dzia艂alno艣膰 polityczn膮, dzia艂alno艣膰 w艂a艣ciw膮. Podej艣cie tego rodzaju podtrzymuje przy 偶yciu ca艂kowicie nam zb臋dn膮 subkultur臋. Wytwarza okre艣lony typ cz艂owieka, "dzia艂acza ruchu", przez kt贸rego pryzmat postrzegana jest nasza idea. A jak j膮 dzisiaj postrzega og贸艂 spo艂ecze艅stwa? Macie jakie艣 organizacje b膮d藕 partie? Nie, mamy zespo艂y muzyczne. Wska偶cie nam jakich艣 ideolog贸w waszego ruchu? Wokalista zespo艂u X, wokalista zespo艂u Y. Jak wygl膮da dzia艂alno艣膰 promuj膮ca wasz膮 ideologi臋? Organizujemy imprezy dla zamkni臋tego grona os贸b. Jakie s膮 Wasze cele, za艂o偶enia, program? A po co nam to? Mamy nadziej臋 na szybki i skuteczny rozw贸j ludzi, o kt贸rych wspominamy na wst臋pie tej偶e wypowiedzi. Liczymy na rozw贸j elity intelektualnej z prawdziwego zdarzenia. Nie chcemy w naszym 艣rodowisku os贸b, dla kt贸rych ideologia to tylko zlepek lu藕nych i nieracjonalnych slogan贸w. Niekt贸rzy powinni w ko艅cu dorosn膮膰.
ESESWU 17. Adolf Hitler to osoba najcz臋艣ciej kojarzona z narodowym socjalizmem, odcinacie si臋 od jego zwolennik贸w. Ale czy narodowych socjalist贸w, kt贸rzy nie fascynuj膮 si臋 F眉hrerem jest w Polsce wielu?
OSN: Oczywi艣cie nikt z nas nie przeprowadza艂 偶adnych bada艅 statystycznych odno艣nie liczebnego potencja艂u os贸b, kt贸re nie przepadaj膮 za tw贸rc膮 hitleryzmu, czyli osob膮 A. Hitlera. Bior膮c jednak pod uwag臋 wszystkie te listy, kt贸re zosta艂y do nas wys艂ane, a w kt贸rych ludzie popieraj膮 ide臋 odseparowania si臋 od tej postaci, mo偶emy domniemywa膰, 偶e istnieje taka grupa os贸b, i by膰 mo偶e jest ich coraz wi臋cej.
Wydaje si臋, i偶 powoli, mozolnie, acz systematycznie dochodzi do pewnego rodzaju przeobra偶e艅 w sposobie my艣lenia wielu ludzi. Dla wnikliwego badacza tematu totalnym nieporozumieniem b臋dzie uto偶samianie lewackiego nacjonalizmu, a niekiedy i szowinizmu (hitleryzm) z koncepcjami wsp贸艂czesnego narodowego socjalizmu. Nie bez znaczenia w ocenie opisywanej tu postaci b臋dzie mia艂o r贸wnie偶 poczucie patriotyzmu. Mimo swoich sporadycznych umizg贸w w stron臋 Polski, A. Hitler zawsze pozostanie morderc膮 naszych braci, cz艂owiekiem d膮偶膮cym do szowinistycznej, germa艅skiej supremacji nad naszym krajem. Takie post臋powanie nie ma nic wsp贸lnego z narodowym socjalizmem i co bardzo cieszy - ludzie zaczynaj膮 si臋 w tym coraz lepiej orientowa膰. Co wi臋cej, je艣li rzeczywi艣cie chcemy szuka膰 jakiegokolwiek poparcia dla naszej idei, powinni艣my to robi膰 na zasadzie negacji wszystkiego co hitlerowskie. A narodowy socjalizm nigdy nie by艂 i nie b臋dzie hitlerowski. Natomiast z historycznego punktu widzenia jego pocz膮tki si臋gaj膮 XIX wieku, a sam ruch nie mia艂 i nigdy mie膰 nie b臋dzie rodowodu niemieckiego.
ESESWU 18. Czy uwa偶acie za zasadne nazywanie zdrajcami ludzi wspieraj膮cych inne organizacje narodowe? Czy nie jest to zamordyzm w stylu: "Tylko my jeste艣my prawdziwi"? Czy wspieranie innych inicjatyw, bliskich pogl膮dowo to postawa zas艂uguj膮ca na pot臋pienie?
OSN: Jedyne co zas艂uguje na pot臋pienie to przynale偶no艣膰 narodowych socjalist贸w do organizacji b膮d藕 partii, kt贸re charakteryzuje odr臋bno艣膰 ideologiczna wobec naszej doktryny. Powinni艣my w ko艅cu zacz膮膰 dzia艂a膰 na w艂asny rachunek, szczeg贸lnie, 偶e uzdolnionych ludzi na pewno nam nie brakuje. Z czego mog膮 wynika膰 ewentualne narzekania na nieskuteczno艣膰 wszelkich form organizacji w obr臋bie naszej ideologii? Z braku pomys艂owo艣ci i szczerego zaanga偶owania w nasz膮 dzia艂alno艣膰. Gdzie tkwi przyczyna cz艂onkostwa naszych ludzi w ka偶dej innej, ale nie w organizacji narodowosocjalistycznej? W braku wiary w s艂uszno艣膰 naszych pogl膮d贸w. Jak d艂ugo jeszcze postronni obserwatorzy 偶ycia politycznego, nasze spo艂ecze艅stwo, a nawet sami narodowi socjali艣ci, b臋d膮 widzie膰 w naszej idei zlepek ca艂kowicie nam obcych, egoistycznych narodowo stwierdze艅? Tak d艂ugo, jak nasi ludzie sw贸j czas i 艣rodki b臋d膮 po艣wi臋ca膰 na rzecz organizacji, kt贸rych s膮 cz艂onkami, a kt贸re s膮 nam obce 艣wiatopogl膮dowo.
Na pewno znalaz艂oby si臋 wiele takich inicjatyw narodowych, kt贸re by艂yby warte naszego wsparcia. Ale je艣li mieliby艣my tego dokona膰 to tylko i wy艂膮cznie z pozycji narodowosocjalistycznych. Relatywizm i oportunizm 艣wiatopogl膮dowy jest tutaj nie do pomy艣lenia. Nasze spo艂ecze艅stwo powinno zosta膰 poddane procesowi sta艂ego u艣wiadamiania odno艣nie naszej indywidualno艣ci, a jak skuteczniej tego dokona膰, je艣li nie poprzez nasze w艂asne organizacje oraz przekonanie o swojej politycznej odr臋bno艣ci? Je艣li nasza ideologia nie przedstawia dla nas tylko pustych stwierdze艅 i hase艂. Je艣li wierzymy, i偶 tylko realizacja naszych za艂o偶e艅 i program贸w b臋dzie w stanie zabezpieczy膰 egzystencj臋 naszych ludzi, nigdy, ale to przenigdy nie b臋dziemy si臋 anga偶owa膰 w dzia艂alno艣膰 organizacji nienarodowosocjalistycznych. Nie pozwolimy na sytuacj臋, w kt贸rej zar贸wno nas samych, jak i nasze pogl膮dy b臋dzie si臋 uto偶samia膰 z nacjonalizmem. Nie chcemy powt贸rki z historii i upadku naszej my艣li politycznej w wyniku wch艂oni臋cia narodowych socjalist贸w doby dwudziestolecia mi臋dzywojennego przez struktury nacjonalistyczne.
ESESWU 19. Jak oceniacie okres swojej dzia艂alno艣ci od pocz膮tku? Czy uda艂o Wam si臋 zjedna膰 sobie nowych ludzi, rozszerzy膰 pole dzia艂ania? M贸wicie sporo o dzia艂alno艣ci politycznej, pomijaj膮c oczywi艣cie knajpiane gadki w stylu "a kiedy przejmiemy w艂adz臋 to...", my艣licie, 偶e ruch w Polsce jest gotowy podj膮膰 si臋 politycznych inicjatyw? Trudno mi to sobie wyobrazi膰.
OSN: Stawiamy przed sob膮 takie dwa, nieformalne zadania do wype艂nienia. Pierwsze: przekonywa膰 zwyk艂ych ludzi o s艂uszno艣ci naszych pogl膮d贸w. Drugie: zmieni膰 podej艣cie naszego 艣rodowiska w pojmowaniu dzia艂alno艣ci narodowosocjalistycznej. Na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia, ale mimo wszystko jeste艣my zadowoleni z tego co osi膮gn臋li艣my dotychczas. Wielu zwyk艂ych zjadaczy chleba wyra偶a艂o dla nas poparcie, co by艂o chocia偶by widoczne w r贸偶nego rodzaju komentarzach dotycz膮cych naszych akcji, kt贸rych cz臋艣膰 zosta艂a nag艂o艣niona przez media. Znale藕li si臋 r贸wnie偶 sympatycy i w naszym 艣rodowisku. W pami臋ci utkwi艂 nam list pewnej kobiety, kt贸ra stwierdzi艂a, 偶e zwolennicy naszej ideologii powinni mie膰 takie samo podej艣cie do sprawy jak my. Co ciekawe, nasz膮 dzia艂alno艣膰 potrafi艂 nawet doceni膰 cz艂owiek, kt贸rego mogliby艣my spokojnie uzna膰 za naszego oponenta, a kt贸ry na forum internetowym stwierdzi艂 rzecz nast臋puj膮c膮, i tutaj cytat (pisownia oryginalna): ...ale nie lekcewa偶y艂bym ich, stron臋 maj膮 艂adn膮 i wida膰 powa偶nie chc膮 podej艣膰 do tematu, a nie NSowo-subkulturowo.
Z pewno艣ci膮 dochodzi do pewnych przeobra偶e艅 w rozumowaniu zwolennik贸w naszej ideologii, a tak偶e ludzi spoza naszego 艣rodowiska, szczeg贸lnie je艣li idzie o pojmowanie naszej dzia艂alno艣ci i jej odbi贸r. Czy s膮 to jednak zmiany trwa艂e, kt贸re w przysz艂o艣ci dokonaj膮 "przewarto艣ciowania wszelkich warto艣ci" w sposobie my艣lenia naszego narodu? Trudno powiedzie膰.
To raczej oczywiste, i偶 dzisiejszy ruch narodowosocjalistyczny nie jest w stanie przedsi臋wzi膮膰 jakich艣 wi臋kszych inicjatyw. Tak jak ju偶 zaznaczyli艣my - znajduje si臋 on w pocz膮tkowym stadium swojego rozwoju i brak mu ludzi naprawd臋 politycznie zaanga偶owanych. Jednak偶e swoj膮 dzia艂alno艣ci膮 zabiegamy o zmian臋 tego niekorzystnego dla naszej idei po艂o偶enia. Walczymy o ten prawdziwy ruch polityczny, kt贸rego scena muzyczna b臋dzie tylko jedn膮 z form politycznego przekazu i oddzia艂ywania na spo艂ecze艅stwo. Nasz ruch b臋dzie si臋 sk艂ada艂 z ludzi, kt贸rzy skupi膮 si臋 na dzia艂alno艣ci politycznej, a dopiero w dalszej kolejno艣ci na jakiejkolwiek innej formie aktywizmu, 艂膮cznie z dzia艂alno艣ci膮 muzyczn膮. To nie b臋dzie ruch subkulturowy, gdzie ludzie prze艣cigaj膮 si臋 na style ubierania, w kolekcjonowaniu p艂yt muzycznych i delektowaniu si臋 alkoholem. Nasz ruch narodowosocjalistyczny nakre艣li swoje manifesty programowe. B臋dzie realizowa艂 swoje cele, pozyskiwa艂 nowych cz艂onk贸w i sympatyk贸w, a przez to budowa艂 swoj膮 pozycj臋 w pa艅stwie i spo艂ecze艅stwie. B臋dzie zorganizowany i jednolity 艣wiatopogl膮dowo, co pozwoli mu wprowadzi膰 w 偶ycie owe manifesty programowe poprzez oddzia艂ywanie na w艂adz臋.
B臋dziemy o to wszystko zabiega膰, gdy偶 w tym le偶y sens naszej dzia艂alno艣ci.
ESESWU 20. Jaka jest Wasza ocena i stosunek do sytuacji, w kt贸rej znalaz艂a si臋 nasza Ojczyzna? Mam na my艣li jej wojskowe "sojusze", udzia艂 w niedotycz膮cych nas wojnach oraz poch贸d na pasku USA w ich imperialnej polityce?
OSN: Naturaln膮 konsekwencj膮 rozpadu Zwi膮zku Radzieckiego by艂o szukanie przez Polsk臋 sojuszy po przeciwleg艂ej stronie barykady. Nasze sympatie zosta艂y tym razem skierowane w stron臋 Zachodu czy po prostu USA. Jednak偶e Stany Zjednoczone podchodzi艂y i wci膮偶 podchodz膮 do nas w spos贸b lekcewa偶膮cy, czemu trudno si臋 dziwi膰, skoro jeste艣my krajem o niewielkim znaczeniu gospodarczym, a przez to s艂abym politycznie. Z pewno艣ci膮 nasi w艂odarze zdaj膮 sobie z tego wszystkiego doskonale spraw臋. Wysy艂anie naszego wojska na misje, kt贸re s艂u偶膮 jedynie interesom USA, bo naiwno艣ci膮 by艂oby twierdzi膰, 偶e sami czerpiemy z tego jakie艣 korzy艣ci, ma przede wszystkim na celu pozyskanie sobie sympatii u mo偶now艂adc贸w tego 艣wiata. Polski 偶o艂nierz sta艂 si臋 swego rodzaju kart膮 przetargow膮 w rozgrywkach politycznych na szczytach w艂adzy. Jedni, pod p艂aszczykiem jakich艣 urojonych "sojuszniczych zobowi膮za艅", wysy艂aj膮 nasz膮 armi臋 w miejsca konflikt贸w, kt贸re w zupe艂no艣ci nas nie dotycz膮, licz膮c przez to na uznanie w oczach mocarstwa. A poniewa偶 偶yjemy w zak艂amanym 艣wiecie demokracji, orientuj膮 si臋 przy tym, 偶e jakakolwiek wi臋ksza odpowiedzialno艣膰 za swoje decyzje nigdy ich nie dosi臋gnie. Drudzy b臋d膮 protestowa膰 przeciwko zbrojnemu zaanga偶owaniu naszego kraju, licz膮c na wzrost wska藕nik贸w poparcia dla w艂asnej partii u os贸b, kt贸re przeciwko takiemu zaanga偶owaniu wyst臋puj膮. Tak wi臋c wszystko w gruncie rzeczy sprowadza si臋 do walki politycznej, kt贸ra nie ma dos艂ownie nic wsp贸lnego z zabezpieczeniem interes贸w i bezpiecze艅stwa naszego kraju.
Naiwno艣ci膮 by艂oby twierdzi膰, 偶e jako kraj bior膮cy czynny udzia艂 w konfliktach zbrojnych uzyskujemy z tego tytu艂u profity o wymiarze gospodarczym lub politycznym, 偶e walczymy z terroryzmem i "wprowadzamy demokracj臋". Tak samo jak zwyk艂膮 naiwno艣ci膮 naszych w艂odarzy jest przekonanie o r贸wnorz臋dnym traktowaniu Polski przez Zach贸d we wzajemnych stosunkach.
Powtarzajmy to na okr膮g艂o: je艣li chcemy czerpa膰 korzy艣ci z ewentualnych sojuszy naszego kraju, musimy okrzepn膮膰 gospodarczo i wykorzysta膰 nasz potencja艂 ludzki. A偶eby okrzepn膮膰 gospodarczo musimy poszerzy膰 do maksimum zakres wolno艣ci gospodarczej i pozwoli膰 wzbogaci膰 si臋 naszemu spo艂ecze艅stwu, nie okrada膰 go poprzez r贸偶nego rodzaju przymus podatkowy.
ESESWU 21. Czy s膮 inne organizacje lub grupy, z kt贸rymi wsp贸艂pracujecie?
OSN: Owszem, tak膮 organizacj膮 b臋d膮 bez w膮tpienia Bia艂e Or艂y, poniewa偶 cenimy sobie ich wytrwa艂o艣膰 i konsekwencj臋 w dzia艂aniu na rzecz promocji postaw patriotycznych i antykomunistycznych. Nie bez znaczenia s膮 tutaj r贸wnie偶 wzgl臋dy osobiste - 艢l膮zacy to bardzo sympatyczni ludzie, a sam 艢l膮sk to przecie偶 miejsce historyczne dla polskiego narodowego socjalizmu.
ESESWU 22. Jak wygl膮da kwestia religii w Waszej organizacji?
OSN: Jako taka nie istnieje. Nie zamierzamy r贸wnie偶 w 偶aden spos贸b faworyzowa膰 danej osoby tylko dlatego, 偶e uto偶samia si臋 ona z okre艣lonym nurtem religijnym. Religijno艣膰 pozostaje w sferze osobistych decyzji naszych ludzi. Priorytetem jest tutaj polityka, nie religia. Opowiadamy si臋 po stronie okre艣lonych warto艣ci i zasad, a dop贸ki ka偶dy z nas stara si臋 te warto艣ci wprowadzi膰 w 偶ycie oraz 偶yje w zgodzie z naszym ideologicznym credo, 艣wiatopogl膮d religijny poszczeg贸lnych os贸b jest nam ca艂kowicie oboj臋tny.
Poniewa偶 jednak okre艣lamy si臋 mianem polskich patriot贸w, co oznacza, 偶e szczeg贸lnym szacunkiem otaczamy wszystko to co rodzime, nie ukrywamy, i偶 jeste艣my w pewnym stopniu, oczywi艣cie ka偶dy na sw贸j spos贸b, zainteresowani s艂owia艅sk膮 kultur膮 i tradycj膮. Czy mogliby艣my jednak w naszym przypadku nada膰 temu zjawisku/zainteresowaniu znamion religijnych? Na pewno nie.
ESESWU 23. Dzi臋kuj臋 za rozmow臋, chcieliby艣cie co艣 doda膰?
OSN: Dzi臋kujemy Ci za te interesuj膮ce pytania. Oczywi艣cie 偶yczymy wytrwa艂o艣ci w prowadzeniu bloga, kt贸ry spe艂nia bardzo wa偶n膮 funkcj臋 oddzia艂ywania na spo艂ecze艅stwo, bo informacyjn膮. Pozdrawiamy wszystkich aktywnych politycznie zwolennik贸w naszej idei.